وقتی سکوت نشانه قدرت است

در تاریخ مشرق زمین شیوانا را استاد عشق و معرفت و دانایی می‌دانند، اما در عین حال کشاورز ماهری هم بود و باغ سیب بزرگی را اداره می‌کرد. درآمد حاصل از این باغ صرف مخارج مدرسه و هزینه زندگی شاگردان و مردم فقیر و درمانده می‌شد. درختان سیب باغ شیوانا هر سال نسبت به سال قبل بارور تر و شاداب تر می‌شدند و مردم برای خرید سراغ او می‌آمدند. یک سال تعداد سیب‌های برداشت شده بسیار زیادتر از قبل بود و همه شاگردان نگران خراب شدن میوه‌ها بودند. در دهکده‌ای دور کاهن یک معبد بود که به دلیل محبوبیت بیش از حد شیوانا، دائم پشت سر او بد می‌گفت و مردم را از خرید سیب‌های او بر حذر می‌داشت. چندین بار شاگردان از شیوانا خواستند تا کاهن معبد را گوش مالی دهند و او را جلوی معبد رسوا کنند، اما شیوانا دائما” آنها را به صبر و تحمل دعوت می‌کرد و از شاگردان می‌خواست تا صبور باشند و از دشمنی کاهن به نفع خود استفاده کنند. وقتی به شیوانا گفتند که تعداد سیب‌های برداشت شده امسال بیشتر از قبل است و بیم خراب شدن میواه‌های می‌رود٬ شیوانا به چند نفر از شاگردانش گفت که بخشی از سیب‌ها را با خود ببرند و به مردم ده به قیمت بالا بفروشند، در عین حال به شاگردان خود گفت که هر جا رسیدند درس‌های رایگان شیوانا را برای مردم ده بازگو کنند و در مورد مسیر تفکر و روش معرفتی شیوانا نیز صحبت کنند. هفته بعد وقتی شاگردان برگشتند با تعجب گفتند که مردم ده نه تنها سیب های برده شده را خریدند بلکه سیب‌های اضافی را نیز پیش خرید کردند. یکی از شاگردان با حیرت پرسید: “اما استاد سوالی که برای ما پیش آمده این است که چرا مردم آن ده با وجود اینکه سال‌ها از زبان امین معبدشان بدگویی شیوانا را شنیده بودند ولی تا این حد برای خرید سیب‌های شیوانا سر و دست می شکستند؟” شیوانا پاسخ داد: جناب کاهن ناخواسته نام شیوانا را در اذهان مردم زنده نگه داشته بود، شما وقتی درباره مطالب معرفتی و درس‌های شیوانا برای مردم ده صحبت کردید، آنها چیزی خلاف آنچه از زبان کاهن شنیده بودند را مشاهده کردند، به همین خاطر این تفاوت را به سیب‌ها هم عمومیت دادند و روی کیفیت سیب‌های شما هم دقیق شدند و عالی بودن آنها را هم تشخیص دادند. ما سود امسال را مدیون بدگویی‌های آن کاهن بد زبان هستیم. او باعث شد مردم ده با ذوق و شوق و علاقه و کنجکاوی بیشتری به درس‌های معرفت روی آودند و در عین حال کاهن خود را بهتر بشناسند! پیشنهاد می‌کنم به او میدان دهید و بگذارید باز هم بدگویی و بد زبانی‌اش را بیشتر کند. به همین ترتیب همیشه می‌توان روی مردم این ده به عنوان خریدارهای تضمینی میوه‌های خود حساب کنید. هر وقت فردی مقابل شما قد علم کرد و روی دشمنی با شما اصرار ورزید. اصلا” مقابلش نایستید، به او اجازه دهید تا یکطرفه در میدان دشمنی یکه تازی کند. زمان که بگذرد سکوت باعث محبوب تر شدن شما و دشمنی او باعث شکست خودش می‌شود. در این حالت همیشه به خود بگویید، قدرت من بیشتر است، چرا که او هیچ تاثیری روی من ندارد و من هرگز به او فکر نمی‌کنم و بر عکس من باعث می‌شوم تا به طور دائم در ذهن او جولان دهم و او را وادار به واکنش نمایم، این جور مواقع سکوت نشانه قدرت است.

منبع: ماهنامهء موفقیت

این نوشته در با تصویر, دیگران, فصل زمستان, نوشته‌های قدیمی, وبلاگ عشق یا هوس ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

7 پاسخ به وقتی سکوت نشانه قدرت است

 1. نازنین می‌گوید:

  سلام جونی
  می بینم که ماهنامه خون شدی
  صد آفریین به تو گل گلابم همیشه همین باشی
  امید وارم من که حض کردم بقیه نمی دونم بقیه مطالبتم بخونم می ام باز فعلا بای

 2. شباهنگ می‌گوید:

  سلام هم آوای همیشگی همنفس!
  متنتون فوق العاده بود و از اون برتر این حسن سلیقه شما قابل تحسینه. باور کنید برام قابل تامل بود و درسی به درسهای معرفتم افزوده شد. باز هم ممنونم از این حسن انتخابتون.
  در ضمن از حضور سبز و قشنگت ممنونم.
  پاینده باشید و در پناه حضرت دوست.

 3. هومن می‌گوید:

  سلام
  زیر رگبار مصیبت سکوت تنها جواب من بود…….

 4. آزاده می‌گوید:

  سلام
  مثل همیشه زیبا بود
  موفق باشی

 5. ناشناس می‌گوید:

  دیگه حتی به وبلاگتم نمیام من میدونی که مریم نیستم کاش ۱ارزن انسان بودی

 6. سارا می‌گوید:

  به به!
  بسیار جالب بود
  از حسن انتخابم خوشحالم!(از اینکه وبلاگتون رو انتخاب کردم)
  منم خوش سلیقه شدم… (Wink)!!!

 7. دزد دلها می‌گوید:

  سلام…
  عالی و بی نقص نیست !
  اما دلنشین!
  موفق باشی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *